БУДАПЕЩА – ЕДИН ГРАД, МНОГО КОНТРАСТИ

Secret.bg
От Secret.bg 7 Мин Четене

Неочаквано, списъкът със забележителности в Будапеща е доста дълъг.  Ето и част от тях:

Замъкът Буда

От 1987г. замъкът Буда е в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Замъкът е наистина много красив комплекс от сгради, които през нощта изглеждат още по-добре. Историята на замъка не е лека. Построен е през 1265г, но е бил разрушаван няколко пъти. Сюлейман Велики и турците пощадяват замъка при превземането на Унгария и в частност Буда, но го разграбват. След това обединени християнски войски „освобождават“ Пеща от турците, но разрушават почти целия комплекс до основи. Най-големи поражения са нанесли бомбардировките през Втората световна война.


Унгарският парламент 

Унгарският парламент е най-голямата сграда в Унгария и втория най-голям парламент в Европа (най-вероятно след Румънския). Сградата е 268 метра дълга, 123 метра широка и 96 метра висока. Фасадата е симетрична и е успоредна на р. Дунав, както ще видите на снимките. През Втората световна война Унгарския парламент е разрушен почти напълно, но по-късно е възстановен изцяло.

Базилика Св. Стефан 

Базиликата Св. Стефан е кръстена така в чест на първия крал на Унгария. Това е най-голямата базилика в Унгария, с височина от 96 метра. Можете да се качите на терасата на купола и да разгледате цяла Будапеща отвисоко. Цената за качване с асансьора и по стълбите е една и съща – 500HUF [3,50лв].

22Главната синагога

Главната синагога е най-голямата синагога в Европа и петата най-голяма в света. Има 3000 седящи места и е разположена в еврейския квартал на Будапеща. В града е имало много голямо еврейско общество, което намалява значително по време на Втората световна война.

Остров Маргарет 

Остров Маргарет е 2.5km дългът и 500m широк. Площта му е почти 1кв. км. Той се намира по средата на река Дунав, в централната част на Будапеща. Островът е покрит почти изцяло с паркове и е популярна дестинация за разходки и спорт на местните. По острова е забранено да се движат лични превозни средства и глобата по спомен беше около 30000HUF [210,00лв]. За сметка на това се движи автобус от градския транспорт. До острова може да се стигне и пеша по един от двата моста, които го свързват със сушата. На острова могат да се открият и останки от стар храм, както и минерални бани. Днешният облик на острова е образуван от сливането на три отделни острова. Имената им на унгарски са Festő, Fürdő и Nyulak.  Нивото на острова е покачено с малко над 2м, за да се предпази острова от наводнения.

Цитадела 

Цитаделата е построена върху най-високия от хълмовете на Буда – Гелерт (Gellért). Крепостта е построена през 1851г след Унгарската революция през 1848г. Цитаделата заема почти цялото плато на хълма. През Втората световна война е била използвана като противовъздушно съоръжение.

Тъй като цитаделата е разположена на най-високото място в Будапеща, панорамата от там е страхотна. Изкачването на хълма си заслужава. Близо до Цитаделата има различни интересни места като Статуята на свободата (покрай, която най-вероятно ще минете, ако се качвате пеша), Хотел Гелерт, Баните Гелерт и пещерата Гелерт.

Площад на героите 

Площадът на героите е един от най-забележителните площади в Будапеща. Разположен е в края на бул. Андраши, близо до Градския парк. От двете страни на площада има две големи сгради – Музея на изящните изкуства отляво и Изложбената зала отдясно. Изграждането на мемориала започва по повод 1000-годишнината от основаването на Унгария (1896г.) и приключва през 1929 г. Тогава той получава и името си. В центъра на площада се издига мемориал със статуите на водачите на седемте племена, които основават Унгария през IX век, както и други забележителни фигури от Унгарската история – крале и държавници. В близост до централната колона на Площада на героите има мемориална каменна плоча на унгарските войници, загинали през Втората световна война.

33

Рибарският бастион 

Рибарският бастион, известен и като Рибарски кули, е сред най-посещаваните забележителности в Будапеща. Наречен е Рибарски, тъй като е построен на мястото на намирали се по-рано там Рибарски квартал и Рибарски пазар. Строежът му започва през 1895г. Той представлява архитектурно съоръжение от галерии и кули, изградено около тераса. Оттук има отлична гледка към Парламента, мостовете над р. Дунав и голяма част от Пеща. В близост до тях него се намира следващата забележителност – катедралата Матиас. Някои части от Рибарския бастион са достъпни само чрез закупуването на билет на стойности 300HUF [2,10лв].

Катедрала Матиас 

Първото име на катедралата е било „Катедралата на нашата Дама“. В катедралата са се провели няколко коронации, включително на Чарлз IV, последния Хабсбургски крал. По време на турската окупация, голяма част от съкровищата в катедралата са били изнесени към Братислава, а катедралата се е използвала като джамия.

В катедралата може да влезете срещу входна такса от 1000HUF [7,00лв], която се заплаща на гишетата точно срещу входа за посетители. По едни вити стълби се стига до втори етаж, където има няколко помещения, които приличат на малък музей и съдържат различни артефакти.

11Верижният мост Сечени 

Това е най-красивият от всички осем моста, които свързват Буда и Пеща. Той се намира центъра на града и е първият постоянен мост, който свързва двете части на града. Проектиран е през 1839г от английски проектант, а е завършен през 1849г. Всички части за моста са произведени в Англия и доставени до Будапеща, където са сглобени. Разбира се, както много други обекти, той е пострадал сериозно през Втората световна война, но е бил възстановен през 1949г.

Хълмовете на Буда, Будавар 

Будапеща е образуван от сливането на три селища – Буда, Пеща и Обуда. Хълмовете на Буда се намират от западната страна на р. Дунав. На самите хълмове са разположени много от забележителностите, но и самите хълмове са един вид забележителност. Там има малки китни улички и стари сгради. Заслужава си човек да обиколи, ако има излишно време. Много лесно може да си спестите голяма част от изкачването, ако използвате фуникулер./nikolay.zaynelov.com

Сподели тази статия
От Secret.bg
Follow:
Материалът е написан от репортер на Secret.bg