ЧЕСТИТ ХЕЛОУИН!

3 мин четене

Хелоуин e денят на 31 октомври, а нощта срещу 1 ноември се нарича нощта на Вси Светии.

Празникът се чества най-вече в англоговорящите страни Великобритания, Ирландия, Канада и САЩ, но през последните години почти в целия свят. Началото си води от келтски езически ритуал.

Древните келти посрещали своята Нова година Сауин в края на октомври. Те живеели с вярването, че в нощта срещу нея починалите през изминалата година навестяват земята в търсене на живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят, келтите гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно – обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. Събирали се около огньове, запалвани от друидите жреци, устройвали гадания.

Днес Хелоуин се празнува почти в целия свят. В този ден децата се преобличат в страшни костюми и звънят от врата на врата, за да събират бонбони. Ако стопанинът откаже да им даде, те му измислят пакост за наказание. Това забавление е известно като „пакост или лакомство“.

В Ирландия извън градовете все още се палят огньове, така както някога са правели келтите, а децата се обличат в костюми и обикалят домовете за лакомства. Играят се игри като „хвани ябълката“ – ябълка се закача на въже и всеки се опитва да отхапе от нея. Напомня ви на нещо, нали?

В Канада празненствата включват игри, правене на тиквени фенери, украсяване с тикви и царевица.

В някои страни се честват празници, които макар с различни имена, се отнасят за едно и също – връзката с духовния свят, в който са феите и вещиците, Дяволът и демоните.

В Латинска Америка, Мексико и Испания в началото на ноември се празнува Деня на мъртвите. Хората вярват, че мъртвите се завръщат у дома, затова във всеки дом има олтар с храна, вода, цветя, снимки. Често се поставят и кърпа и съд с вода, за да може духът да се измие преди да се отдаде на пиршеството. Палят се и свещи, за да окажат пътя към дома, пише lifestyle.bg.

И в Китай се празнува Хелоуин. Той е познат като Тенг Чиех (Празник на фенерите) и е китайска традиция повече от две хилядолетия.

В този ден пред снимките на мъртвите се поставят вода и храна, а по вода се пускат хартиени лодки, за да показват пътя на изгубените души. Честванията са грандиозни и включват илюминации, танци и представления като парад на дракона и танц на лъва.

Сподели тази статия