ИСТОРИЧЕСКО: ПРЕДСТАВЯТ ФИЛМА ЗА ГУНДИ В „АРЕНА СОФИЯ“

8 мин четене
гунди павел gundi

Най-голямата зала у нас – „Арена София“ за пръв път ще стане домакин на филмова премиера. Там на 9 октомври ще бъде гала премиерата на дългоочакваната лента „Гунди – Легенда за любовта“.

Както подобава на разказ за легендата на „Левски“, вместо червен ще има син килим, а по него ще преминат всички актьори, участвали в продукцията, както и снимачният екип. Филмът ще се прожектира на огромен екран, инсталиран специално за целта.

Ще бъдат пуснати в продажба 5000 билета, чиито цени ще варират между 50 и 90 лева в зависимост от мястото. Продажбата стартира на 6 юни, четвъртък, в мрежата на Eventim.

„Гунди – Легенда за любовта“ проследява живота на Георги Аспарухов от срещата му с Величка Маркова-Лита до трагичния 30 юни 1971 г., когато футболистът загива в автомобилна катастрофа заедно със съотборника си Никола Котков край прохода Витиня в Стара планина.

Продуцентите на филма Андрей Арнаудов и Иван Христов заедно с Александра Свиленова и Павел Иванов, които изпълняват главните роли

В ролята на синята футболна легенда е младият актьор Павел Иванов, в образа на Лита ще видим младата актриса Александра Свиленова, пише Лупа.

ИВАН И АНДРЕЙ ПОКАЗАХА ЕКСКЛУЗИВНИ КАДРИ ОТ СНИМКИТЕ НА ФИЛМА ЗА ГУНДИ

Във филма участват и Параскева Джукелова като майката на Гунди, Мария, Александра Костова – Лидка, сестрата на Гунди, Емил Марков и Биляна Петринска (родителите на Лита), Стоян Радев (Зоро).

Филмът на режисьора Димитър Димитров ще тръгне в широко разпространение по кината девет дни след събитието – на 18 октомври. Продуценти са Андрей Арнаудов и Иван Христов от „Междинна станция“, а оператор е Борис Славков.

Сценарият на Емил Бонев ни връща в София от 60-те години, за да се фокусира върху важни моменти от живота на избрания за „Футболист на столетието“ на България. От бедно момче в крайния тогава столичен квартал „Редута“, през невъзможна любов с момиче от заможно семейство и мечтата за големия футбол, по пътя си Гунди се сблъсква с редица перипетии, сбъдва мечти, демонстрира честност и достойнство.

В основата на сценария са и неразказани досега истории от личния живот на Гунди и неговата най-голяма любов, с която преминават през редица изпитания на живота, футбола и комунистическата система, но остават заедно до самия край. На екран ще оживеят и някои от легендарните мачове с участието на Гунди.

За да илюстрира филмът ударите, които Партията нанася на героя от зеления терен, Пенко Господинов ще се превъплъти в ролята на агент на Държавна сигурност, а Владимир Люцканов ще видим като Генерала. Димитър Маринов, нашумял от наградения с „Оскар“ „Зелената книга“, е Аспарух – бащата на Гунди, а Николай Урумов ще изиграе треньора на „Левски“ Коце Георгиев.

На екрана ще видим и два знакови момента от футболната кариера на Гунди – паметния мач срещу Белгия, игран във Флоренция, в който с два негови гола националният отбор се класира за Световното първенство в Англия, както и главозамайващото предложение на „Милан“, пресъздадено по спомени на единствения пряк свидетел на срещата с италианския клуб – Величка Маркова-Лита. Тя е и консултант по сценария на филма.

НОВИЯТ ГУНДИ – КАТО УЧЕБНИК ПО АНАТОМИЯ

Павел Иванов е един от най-нашумелите и разпознаваеми български актьори. Завършва НАТФИЗ през 2016 г. при Стефан Данаилов, но още през 2014 г. става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“, където играе главни роли в едни от най-касовите спектакли. През 2016 г. името му добива популярност и в телевизията, благодарение на сериала ,“Полицаите от края на града”. Следват участия и в други телевизионни формати, последният от които е ситкомът „Татковци“. Успоредно с тези театрални, телевизионни и кино ангажименти Павел Иванов обикаля страната и Европа с пътуващи спектакли.

Александра Свиленова е новоизгряващ талант, който ще изиграе една от централните и ключови главни роли във филма – тази на Величка Маркова – Лита, съпругата, най-голяма любов и вдъхновение за Гунди. Това е първата голяма роля в киното за актрисата, която учи „Актьорско майсторско за драматичен театър“ в класа на проф. д-р Ивайло Христов. Александра участва още в представлението на Учебен театър НАТФИЗ: „Диканка – резултати от уъркшоп“ с режисьори Мартин Киселов и Ева Данаилова, постановката „Опасни връзки“ с режисьор Станка Калчева, както и в „Недовършена пиеса за механичен нож“ под режисурата на Ованес Торосян.

Димитър Димитров е добре познат на зрителите като режисьор на популярните сериали „Отдел издирване“, „Дяволското гърло“, „Откраднат живот“, „Връзки“, „Дървото на живота“, „Съни Бийч“, „Мен не ме мислете“ и още много други. Дебютът си в игралното кино прави на 27 години с филма „Събирач на трупове“, който участва в селекцията на редица престижни международни фестивали. Има опит още в късометражно и документално кино.

Операторското майсторство на филма е в ръцете на Борис Славков. Работил по сериалите „Войната на буквите“, „Отдел издирване“, „Откраднат живот“, „Дяволското гърло“, „Съни бийч“, „Мен не ме мислете“, както и по филмите „Шекспир като улично куче“, „Всичко, което тя написа“, „Събирач на трупове“.

ПАВЕЛ ИВАНОВ: 6 ГОДИНИ СЕ ПОДГОТВЯХ ЗА ОБРАЗА НА ГУНДИ

В сърцето на проекта и негов сценарист е Емил Бонев. След завършването си във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“, специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“, Емил Бонев има 60 роли и национални награди. Автор е на пиесите „Морска сол“, „Пакетче семки“, „Покер“, „Кантон 117“, „$910“, играни с успех в страната и чужбина. Драматургичен консултант и диалогист е на филма „Пазачът на мъртвите“ на Илиян Симеонов и сценарист на лентите „Прогноза“ на Зорница София и „Засукан свят“ на Мариус Куркински.

Като главен сценарист Емил Бонев се подписва под сериалите „Морска сол“, „Недадените“ и „Скъпи наследници“. Режисьор е на десетки спектакли, между които „Гнездо на ангели“ в Драматичен театър „Николай Масалитинов“ – Пловдив“, „Мъжка задушница“ в Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе, „Бонбон“ в Народен театър „Иван Вазов“, „Сюрприз“ на Младежки театър „Николай Бинев“, „Чиничита“ и „Убийство без убийство“ в Театър 199 – „Валентин Стойчев“.

Сподели тази статия