Полите и роклите май продължават да проникват в мъжкия гардероб. Този сезон трендът мъже в пола или рокля се появи в есенно-зимните колекции на марки като Stefan Cooke, Ludovic de Saint Sernin, Burberry и MSFTSrep. В дълги поли са и рапърите Post Malone и Bad Bunny, както и британският певецът Доминик Харисън, известен като Yungblud.
Още през ноември 2020 г. Хари Стайлс позира в кринолин за корицата на American Vogue, поемайки ролята на култовия музикант Дейвид Боуи, който беше облечен в рокля на корицата на The Man Who Sold the World. Мик Джагър и Кание Уест пък носиха кожена пола на Givenchy…
Днес модните анализатори виждат тази тенденция като следа от еманципацията и освобождаване от облеклото в полза на удобството и себеизразяването, свързани с пандемията.
„Искам да декларирам своята свобода на изразяването“, обяви модният дизайнер на Burberry Рикардо Тиши пред репортери през февруари, когато представи колекцията си мъжки дрехи, която включваше плисирани поли и рокли.
„Ще мине известно време преди мъжете да започнат масово да носят поли“, смята белгийският моден дизайнер Людовик де Сен-Сернин, чиято нова колекция включва ултра мини поли с мъжки кристали Сваровски.
Да, към момента това е рядкост и изглежда екстравагантно.
„Харесвам мъже в поли. Мисля, че е много освобождаващо, казва още Людовик де Сен-Сернин, цитиран от The Guardian. – Мисля, че наистина е забавно за мъжете да носят това, което досега се смяташе за дамско облекло.“
Германският инфлуенсър и модел Марк Брайън, който има над 400 000 последователи в Instagram, публикува снимки, позирайки в екстравагантни поли и на токчета.
„Аз съм женен хетеросексуален мъж, който обича да кара „Порше“, обича красивите жени и високите токчета и поли“, пише той в профила си.
Той твърди, че получава малко негативни коментари от феновете – около 5%, а мнозинството му се възхищава.
„Жените често идват при мен на улицата, за да ми правят комплименти, казва той пред The Guardian. – Интересуват се и откъде съм си купил тези обувки. Мъжете са изненадани най-вече как успявам да ходя на токчета.“
„За да станат полите по-популярни сред мъжете, те ще трябва да бъдат съобразени с нуждите на клиентите“, споделя Андрю Гроувс, директор на архива на мъжкото облекло в Уестминстърския университет.
„Полата-молив ще трябва да бъде кръстосана с работни панталони с няколко джоба“, добавя професорът.
ЕТО ЗАЩО ПО-БАВНОТО СЪВКУПЛЕНИЕ Е ПОЛЕЗНО
Екстравагантният гардероб в Европа и САЩ обаче не се счита за такъв в Югоизточна Азия.
Много мъже в Индия, Шри Ланка, Камбоджа, Лаос, Тайланд, Бангладеш и Непал носят така наречените „бели дробове“ – парче плат с различна дължина, което е увито около бедрата. Феновете на тази традиционна дреха имат свой собствен акаунт в Instagram, където атлетично изглеждащи мускулести мъже публикуват своите снимки в шезлонги. Те успяват да карат мотоциклет в тях, да работят и да си почиват, пише dir.bg.
В същото време горната част на тоалета може да бъде абсолютно всичко – от спортна тениска и суичър до елегантна риза. Мнозина обаче предпочитат да бъдат фотографирани изобщо без горна част, показваща торса.
Причината азиатците да носят поли не е желанието да се открояват, а банално удобство. В тропическия климат става горещо с панталони, а полата „носи“ въздух за кожата.
Поради същото удобство до ХХ век малките деца бяха облечени в рокли – както момчета, така и момичета. Просто това облекло и по-лесно да се облича.