Доцентът прилага уникален метод за лечение на резистентна хипертония – ренална денервация. Въвежда и специализиран център за лечение на белодробна тромбемболия и остър исхемичен инсулт. Проследява във времето и доказва трайната ефективност на каротидно стентиране по отношение на превенцията на мозъчния инсулт.
Участва в извеждането на алгоритми за неинвазивна диагностика и избор на терапевтично поведение в лечението на обструктивната каротидна болест.
Има принос в превръщането на коронарната – стволова ангиопластика и ангиопластика на комплексни коронарни лезии в рутинен метод за лечение на хроничните форми на ИБС и остри коронарни синдроми.
Участие в научни изследвания, утвърждаващи мястото на неинвазивните образни изследвания в диагностиката и проследяването на терапевтичния ефект от ендоваскуларните процедури.
За първи път въвежда и анализира резултатите от каротидното стентиране при оклудирани или субтотално стенозирани каротидни артерии.
Прилага иновативното лечение при остър мозъчен инсулт – супраселективна фибринолиза и комбинирано ендоваскуларно и тромболитично лечение.
За първи път в България въвежда и утвърждава метода на ендопротезирането на торакалната и абдоминална аорта при аортни аневризми, дисекации и коарктации
Утвърждава в практиката като рутинна процедура ендоваскуларният подход при мултифокална атеросклероза – комбинирани коронарни и периферно-съдови интервенции.
Спомага за въвеждането в практиката на инвазивния кардиолог на интервенции върху периферни и висцерални съдове. Допринася в утвърждаването на реналната ангиопластика в комплексното поведение при реновазална хипертония и бъбречна недостатъчност. Прилага иновативното ендоваскуларно лечение при пациенти с ДВТ и БТЕ.
Автор e на над 140 научни публикации в български и чуждестранни издания, участие в написването на монографии, раздели от учебници и ръководства. Участвал в създаването на учебник по сърдечна хирургия за обучението на студенти-медици и специализанти по кардиохирургия. Както и в създването на ръководства за диагностика и лечение на каротидната патология.
Включен е в редица проучвания, предимно в областта на инвазивната кардиология докладвани на международни и национални научни форуми.
Завършил е медицина през 1992 г. в МУ-София. През 1999 г. придобива специалност „Вътрешни болести”, през 2003 г. специалност „Кардиология”, през 2012 г. Специалност по Ангиология, има и тясна специализация по „Инвазивна кардиология” в Университета на Буенос Аирес. Доц. Петров е завършил и „Здравен мениджмънт” в МУ-София. Преминал е обучение по стрес ЕхоКГ във Висбаден, Германия, по Инвазивна кардиология и радиология в Института по Кардиология и Сърдечно-съдова хирургия към Фондация Фавалоро, Буенос Айрес, Аржентина.
Между 1992 и 2006 г. Доц. Петров работи в УНСБАЛ „Св. Екатерина”, където преминава през позициите доброволен сътрудник, асистент, старши и главен асистент в клиниката по Кардиология. В този период в рамките на 2 години е стипендиант в Института по Кардиология и Сърдечно-съдова хирургия към Фондация Фавалоро, Буенос Айрес, Аржентина. През ноември 2006 г. е поканен да оглави Кардиологична клиника на МБАЛ „Токуда Болница София”. През 2010 г. придобива звание „Доцент”.
През 2012 – 2014 доц. д-р Иво Петров е председател на Дружеството на Кардиолозите в България, а понастоящем е и председател на Българското Дружество по Ендоваскуларна Терапия, както и национален консултант по Кардиология. Член е на Управителния съвет на ISES (International Society of Endovascular Specialists) на борда на Medtronic за югоизточна Европа, Европейско кардиологично дружество – с ранг FESC- Fellow of the European society of cardiology, Американския Колеж по Кардиология също с ранг “Fellow”, Испанска асоциация по Кардиология, Латиноамериканска асоциация на интервенционалните кардиолози, Българско дружество на Ангиолозите и съдовите хирурзи. Организира и е председател на научния комитет на най- популярния курс по ендоваскуларна терапия за региона – Balkan Endovascular course (BEC).
Владее испански, английски, френски и руски език. Има българско и аржентинско гражданство.
АРЖЕНТИНА ЧАКА 15 ГОДИНИ СВЕТИЛО В РОДНАТА КАРДИОЛОГИЯ
Светилото в родната кардиология – доц. д-р Иво Петров, който има огромен опит в бифуркационното стентиране на коронарни артерии, ендоваскуларни процедури на артериите на мозъка, на коремна и гръдна аорта, на артериите на коремни органи и долни крайници и при тежки състояния на съдовете на сърцето, е номиниран от Медицинските Оскари.
Церемонията ще отличи постиженията на светилата в родната медицина на 12 октомври в хотел Рамада – София, съобщават организаторите от ВИП Комюникейшън.
Освен уникален кардиолог със световно признание, доц. Петров е и пословичен родолюбец. Над 15 години го очакват да приеме поканата за работа в световния кардиоцентър “Фавалоро” в Буенос Айрес. Неотдавана отказа и друга окана от Абу Даби – да оглави кардиологията на мегаболница с 1500 легла, изградена от американската “Кливлънд Клиник”. Примамливото предложение да стане директор на кардиологията в швейцарска болница в Сион също не успя да го спечели.
Сред номинираните е и неврологът проф. д-р Ивайло Търнев, началник на Клиниката по нервни болести към УМБАЛ „Александровска”.
Хирургът д-р Веселин Маринов, началник направление Миниинвазивна и лапароскопска хирургия „Токуда Болница София“ също се включи в надпреварата за престижните статуетки. Както и единственият български неврохирург, получил статут на лектор и демонстратор на най-авторитетната Европейската и Световната гръбначна асоциация „АОSPINE” International – доц. д-р Васил Каракостов.
В категория за Цялостен принос в развитието на медицината номинация получи хирургът акад. Дамян Николов Дамянов. Той е университетски преподавател и лектор с повече от 45-годишен стаж. Хирург с над 45-годишен стаж. Консултирал над 55 хиляди български и чуждестранни граждани и оперирал близо 10 000 от тях.
Неврохирургът д-р Славомир Кондов, получи заслужена номинация от Медицинските Оскари. Наред с международните си и национални постижения в областта на неврохирургията, д-р Кондов е запален по бойните изкуства и е автор на две стихосбирки. В момента е началник ІІ-ро Неврохирургично отделение и началник Операционни зали в УМБАЛ” Света Анна”- София. Сред номинираните е и младият професор д-р Георги Чернев – завършил медицинското си образование в Американския университет „Бенджамин Франклин” в Берлин, той е сред примерите за успешни български лекари, избрали да работят на родна земя, въпреки неустоимите предложения от болници в Западна Европа.
Второто издание на годишните награди NATIONAL MEDICAL AWARDS 2016 ще възнагради хуманизма и отговорността на лекари, болници, клиники и екипи с доказани значими постижения в областта. Освен Български лекарски съюз, партньор на събитието стана и Национална пациентска организация, както и Националното сдружение на общопрактитуващите лекари.
Сподели тази статия
Материалът е написан от репортер на Secret.bg