Вие сте тук
Начало > FAMOUS > famous > ЕТО КОЙ Е ГОЛЕМИЯТ ПОБЕДИТЕЛ В ТАЗГОДИШНИТЕ „ОСКАРИ“

ЕТО КОЙ Е ГОЛЕМИЯТ ПОБЕДИТЕЛ В ТАЗГОДИШНИТЕ „ОСКАРИ“

„Формата на водата“ на Гийермо дел Торо триумфира на церемонията по връчване на 90-тите награди „Оскар“ и спечели голямата награда в категорията Най-добър филм.

Продукцията имаше сериозни претенденти, особено в лицето на „Три билборда извън града“, но успя да надделее.

Дел Торо също бе отличен с „Оскар“ за режисура, а лентата, която имаше общо 13 номинации, получи статуетка и за сценография, и за филмова музика (Александър Десплат).

Франсис Макдорманд, която през годините е номинирана общо 5 пъти, пък спечели „Оскар“ за Най-добра главна женска роля за „Три билборда извън града“. Това е втората й статуетка след легендарния „Фарго“ от 1996 г.

В категорията Най-добра главна мъжка роля също нямаше големи изненади. Призът отиде в ръцете на Гари Олдман за ролята му на Уинстън Чърчил в „Най-мрачният час“. Тимоти Шаламе, повече късмет догодина!

Любопитен факт – самият Олдман привлича гримьора Казухиро Цужи, който е напуснал Холивуд, за да се занимава с изящни изкуства. Това е едно от условията, което актьорът поставя, за да се снима във филма. И не случайно – Цужи получи „Оскар“-а за грим.

2018 mood 🙅🏿‍♀️🙅🏽‍♀️👠👠 @huffpost #oscars

Публикация, споделена от Ladies Get Paid (@ladiesgetpaid) на

Първата връчена статуетка на церемонията тази вечер – за поддържаща мъжка роля, отиде при Сам Рокуел за изпълнението си като расистко и не особено умно ченге в „Три билборда извън града“. Той се конкурираше с екранния си партньор Уди Харелсън. Рокуел благодари на семейството си, както и на актрисата в главната роля Франсис Макдорманд.

Същевременно Алисън Джени спечели наградата за поддържаща женска роля – за ролята на майката на скандалната фигуристка Тоня Хардинг във филма „Аз, Тоня“.

Научнофантастичният шедьовър „Блейд Рънър 2049“ бе отличен с два „Оскар“-а – за операторското майсторство (Роджър Дийкинс, който има общо 13 номинации) и визуални ефекти.

Победител в категорията за най-добър адаптиран сценарий е 90-годишният класик Джеймс Айвъри за „Назови ме с твоето име“ по романа на Андре Асиман. Айвъри е известен и с филмите „Имението Хауърдс енд“ и „Остатъкът от деня.

I love Frances McDermond. She’s a weirdo 🙂 Never know what she’s gonna do! #oscars @kevinandbean

Публикация, споделена от @TheKevinRyder (@thekevinryder) на

Наградата за оригинален сценарий беше присъдена на Джордън Пийл за хоръра „Бягай“.

Призът за чуждоезичен филм беше присъден на чилийския „Фантастична жена“ на Себастиан Левил. Нагарадата беше обявена от знаменитата актриса Рита Морено – носителка на Оскар от 1962 г. за филма „Уестсайдска история“. Филмът разказва за съдбата на транссексуална певица, която губи партньора си. Изпълнителката на главната роля Даниела Вега се превърна и в първата транссексуална жена, която връчи награда от сцената на оскарите.

„Оскар“ за късометражен анимационен филм спечели „Скъпи баскетбол“. Наградата за пълнометражна анимация отиде при „Тайната на Коко“. Красивата анимация на Pixar спечели надпреварата и за оригинална песен.

Наградите за звук и звуков монтаж пък отидоха при „Дюнкерк“ – военната драма на Кристофър Нолан, посветена на евакуацията на британската армия от едноименното френско пристанище през Втората световна война.

Големите победители – от ляво надясно Сам Рокуел, Франсис Макдорманд, Алисън Джени и Гари Олдман.

Марк Бриджис взима оскара за костюми за „Невидима нишка“.

Шоуто в холивудския „Долби тиътър“ отново бе поверено на комика Джими Кимел, който беше водещ и през миналата година. В чест на юбилея церемонията започна с черно-бели кадри от предишни години и откриващия монолог на Кимел. Как водещият адресира сексскандалите в Холивуд? Той избра откровения тон пред шегата, призовавайки Холивуд да стане пример за равенство за другите индустрии.

Наградата за документалистика спечели филмът „Икар“ на Дан Коган и Браян Фогел, посветен на руския допинг скандал и на проф. Григорий Родченков, който имаше смелостта да каже истината.

снимки: Reuters, Instagram

Top
>